Ortodonti; diş, çene ve yüz düzensizliklerinin incelenmesi ve düzeltilmesine odaklanan bir diş hekimliği uzmanlığıdır. Ortodontist, bir üniversitenin dişhekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra, en az 4 sene daha doktora düzeyinde eğitim almış bir uzman dişhekimidir. Ortodontistler, diş hareketleri ve yüz gelişiminin yönetimi hakkında bilgi edinerek, dişleri hizalama ve çene kusurlarını düzeltme konusunda yüksek düzeyde uzmanlığa sahip, diş hekimliğinde benzersiz şekilde eğitilmiş uzmanlardır.

.. Devamı

AAO (American Association of Orthodontics) çocukların 7 yaşını geçmeden ortodontik kontrolden geçmelerini tavsiye etmektedir. Bu yaşlarda ortodontist/ortodonti uzmanı, henüz çocuğun ağzında süt dişleri varken çene ve diş gelişimindeki problemleri yakalayabilir. Anormal durumun erken tespit edilmesi önemlidir çünkü bazı ortodontik problemler erkenden teşhis edildiğinde tedavisi de çok daha kolay olmaktadır. Gelecekte komplike ve maaliyetli tedavi olma olasılığı azalabilir. Pek çok ortodontik hastanın aktif tedavisi 9-14 yaşları arasında başlar. İskeletsel bozukluklar çocuğun büyüme dönemi bitmeden çözülebilir.

.. Devamı

Kısa cevap vermek gerekirse, hayır. Genel dişhekimlerinin ortodonti gibi uzmanlık hizmetlerini uygulamalarına kanunen izin verilmektedir. Bununla birlikte bir ortodontist, bu alanda derinlemesine bilgi ve deneyim kazanmak için bir üniversite veya hastane ortamında en az dört yıl daha uzmanlık eğitimi almıştır. Genel diş hekimleri, hafta sonu ortodonti kursları alarak ortodonti tedavisi hakkında bilgi edinmektedirler ve karmaşık vakalara maruz kalma düzeyleri sınırlıdır. İyi bir karşılaştırma, bir genel cerrahı bir ortopedi cerrahıyla karşılaştırmak olabilir, her ikisi de ameliyat yapabilirken, ortopedi cerrahı becerilerini ve bilgisini geliştirmek için fazladan yıllar geçirmiştir ve daha yüksek düzeyde ortopedik ameliyatlar yapabilir. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce en azından TOD (Türkiye Ortodonti Derneği) üyesi olan bir ortodonti uzmanından görüş almanızı tavsiye ederiz.

.. Devamı

Hayır, gülüşünüzü dönüştürmek için asla geç değildir. Geçmişte ortodontik tedavinin sadece çocuklar için olduğu görüşü hakimdi. Günümüzde ise ortodontik hastaların yaklaşık %30’u erişkin bireylerden oluşmaktadır. Hak ettiğiniz mükemmel gülüş ve sağlıklı bir kapanış 16 yaşında olduğu kadar 60 yaşında da aynı öneme sahiptir. Bu amaçla, dişler sağlıklıysa her yaşta hareket ettirilebilir. Yaş, ortodontik tedavi için değerlendirilecek bir kriter değildir.

.. Devamı

Dişlerinize tel taktırmak hiç rahatsız edici değildir. Anestezi yapmaya ihtiyaç duymadan ve girişimsel bir müdahale yapmadan konforlu bir şekilde uygulanmaktadır. Tel yerleştirildikten sonra dişleriniz, diş etleriniz, yanaklarınız ve dudaklarınız yeni aygıta alıştıkça ve dişleriniz hareket etmeye başladığında az miktarda ağrı hissedebilirsiniz.

.. Devamı

Evet, normalde ağzınızdaki tükürük akışı ve kas aktivitesi yemekten sonra yiyecek parçacıklarının çoğunun temizlenmesine yardımcı olur. Ortodontik tedavi sırasında ise dişler ekstra bakıma ihtiyaç duyarlar. Yemek artıkları braketler, teller, bantlar ve diğer apareyler üzerinde birikir ve bu yüzden temizliği daha zordur.  Bunların ışığında tedavi dönemi boyunca, günde 2-3 kez diş fırçalamak, diş ipi ve ara yüz fırçası kullanmak zorunlu hale gelir.

Diş telleriniz yerleştirildikten sonra, size nasıl düzgün bir şekilde fırçalayıp diş ipi kullanacağınızı ve yeni cihazlarınıza nasıl bakacağınızı göstereceğiz.

.. Devamı

Şüphesiz! Ortodontik aygıtları olan hastalar, düzenli diş bakımı alma konusunda normalden daha fazla tetikte olmalıdır. Diş tellerine veya ulaşılması zor bölgelere sıkışan yiyecekler; diş eti hastalığına, diş eti iltihabına veya diş tellerine zarar verebilecek çürüklere neden olabilir. Bu sebeple, tedavi boyunca genel diş hekimiyle rutin kontrollere devam edilmelidir.

.. Devamı
.. Devamı

Ortodontik tedavide seanslar arası süre 4-8 hafta arasında değişebilmektedir. Son randevunuzun sonunda planlanmamışsa, sadece kliniğimizi arayın ve size uygun olacak bir zaman için randevunuzu planlayalım.

.. Devamı