BRAKETLERLE YAŞAM

Braketlerle Yaşam

Tebrikler! Artık diş telleriniz takıldığına göre, tüm ortodontik yolculuğunuz boyunca diş tellerinize nasıl uygun şekilde bakacağınızı bilmeniz çok önemlidir.

Diş Teli ile Yemek

Endişelenmeyin, yakında patlamış mısır yiyip en sevdiğiniz cipsleri tekrar atıştıracaksınız! Ancak bundan önce, diş telleri gibi yeni aygıtlarınıza zarar verebilecek veya kırabilecek herhangi bir gıdadan uzak durmak için ekstra özen göstermeniz gerekecektir.

Diş Teli İle Yiyebileceğiniz Yiyecekler

Süt Ürünleri: Yumuşak Peynir, Puding, Sütlü İçecekler vb.

Ekmekler: Yumuşak Ekmek, Krep, Kuruyemişsiz Hamur İşleri vb.

Tahıllar: Makarna, Yumuşak Pişmiş Pirinç vb.

Etler / Kümes Hayvanları: Yumuşak Pişmiş Tavuk, Köfte, Sulu Yemek Etleri vb.

Deniz Ürünleri: Ton Balığı, Somon vb Kabuksuz Deniz Ürünleri

Sebzeler: Patates Püresi, Buharda Pişirilmiş Ispanak, Fasulye vb.

Meyveler: Elma Püresi, Muz, Meyve Suyu vb.

İkramlar: Kuruyemişsiz Dondurma, Milkshake, Jöle, Yumuşak Kekler vb.

Diş Teli ile Kullanılmaması Gereken Gıdalar

Çiğneme Gıdalar: Simit, Şekerleme Vb.

Çıtır Gıdalar: Patlamış Mısır, Cips, Buz

Yapışkan Yiyecekler: Karamelli Şekerler, Sakız, Lokum Vb.

Sert Yiyecekler: Kuruyemişler, Sert Şekerlemeler Vb.

Isırmayı Gerektiren Yiyecekler: Erik, Elma, Havuç

Gazlı İçecekler: Cola, Fanta, Sprite

 

Diş Teli ve Aygıtlarının Neden Olduğu Ağrı

Diş tellerinizi ilk taktığınızda ağzınız ve dişleriniz biraz hassas veya ağrılı olabilir. Endişelenmeyin, bu tamamen normaldir. Bu ağrılar, birkaç gün devam ederek kademeli olarak azalıp bitecek niteliktedirler. Ağrıyı gidermek için bir çay kaşığı tuzu 200-250 ml ılık suda eritin. Bu solüsyonu ağzınızda bir ila iki dakika boyunca çalkalayın ve gargara yapın. Durulamadan sonra ağrı devam ederse, daha önce kullanmış olduğunuz bir ağrı kesici almayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca dudaklarınızın, yanaklarınızın ve dilinizin bir ila iki hafta boyunca diş telleri, braketler ve diğer mekaniklere alışana kadar tahriş olması da nadir değildir. Hassasiyeti azaltmak için diş tellerinin üzerine parmağınızla rahatça uygulayabileceğiniz hasta mumunu kullanabilirsiniz. Mum ihtiyacınız olursa lütfen bize bildirin.

Gevşek Dişler

Dişleriniz biraz gevşemeye başlarsa endişelenmeyin, bu normaldir! Diş telleriniz önce dişlerinizi doğru pozisyona getirmek için gevşetmelidir. Dişleriniz yeniden konumlandırıldıktan sonra artık gevşek olmayacaktır.

Gevşek Teller ve Braketler (Ortodontide Acil Durumlar)

Diş tellerinizdeki teller ve braketler gevşeyebilir. Böyle bir durumda, gerekli kontrolü yapıp tamir edebilmemiz için lütfen mümkün olan en kısa sürede bizimle iletişime geçin. Aygıtınızın herhangi bir parçası çıkarsa, onu sakladığınızdan ve kliniğimize yanınızda getirdiğinizden emin olun.

Teli dikkatlice ve nazikçe yerine itmek için bir kaşığın ya da diş fırçasının arkasını veya bir kalemin silgi ucunu kullanarak gevşek teli geçici olarak sabitleyebilirsiniz.

Ortodontik Cihazların Bakımı

Hasarlı aygıtlar, tedavinizin süresini uzatabilir. Dişleriniz ve çeneniz ancak sürekli olarak doktorunuzun önerdiği lastik bantları, plakları veya diğer apareyleri takarsanız doğru pozisyonlarına geçebilir.

Diş Teli İle Spor Yapmak

Sporculara harika bir haberimiz var! Ortodontik tedavi görürken bile spor yapabilirsiniz! Özellikle yakın temas içeren bir spor yapıyorsanız, dişlerinizi ve cihazınızı korumak için ağızlık takmanız önerilir. En iyi koruma için doğru ağızlığı bulma konusunda yardıma ihtiyacınız olursa bize bildirin.