AĞIZ HİJYENİ

Ağız Hijyeni
Diş telleri,  yiyecekleri çok kolay bir şekilde hapsedebilir ve bu da diş plağı oluşumuna katkıda bulunur. Dişlerden ve diş tellerinin etrafından plak uzaklaştırılmazsa, hastalar diş eti hastalığına, çürüklere ve ağız kokusuna yakalanma riski taşır. Plak; bakteri, kalıntı ve yiyecek parçacıklarının bir karışımıdır. Bakteriler şeker tüketir ve asit salgılar. Asitler diş etlerinizi alevlendirebilir (diş eti iltihabı), diş minesini çözebilir ve ağız kokusuna neden olabilir.
Plağı doğru bir şekilde ve sık sık diş yapısından uzaklaştırmak önemlidir. Daha sonra diş telleriniz çıktığı zaman, diş tellerinin altındaki dişlerinizin yüzeyleri sağlıklı, güçlü olacak ve güzel görünecektir. İşte size bunun için yardımcı olacak bazı ipuçları:

Fırçalama
Ortodontik diş fırçası ya da yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmak daha iyidir. Bu fırçaların kılları diş yüzeyine daha iyi uyum sağlayabilir ve diş telleri ve ortodontik aletlerinizin etrafındaki köşe ve çatlaklara daha kolay erişebilir. Ayrıca diş etlerinde herhangi bir tahrişe neden olmazlar.
Elektrikli diş fırçalarına gerek yoktur, ancak eğer birine sahipseniz, diş telleri üzerinde kullanmak güvenlidir. Fırçanın plastik arkasını diş tellerinize çarpmamaya dikkat edin çünkü onlara zarar verebilir. Ayrıca, diş tellerinizi kırma ve gevşetme riskini en aza indirmek için mümkünse en yüksek ayardan kaçının.
Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanız tavsiye edilir. Fırçalamanız en az 2 dakika sürmeli, braketlere farklı açılardan yaklaşarak yumuşak ama etkili hareketlerle temizlik yapmalısınız. Bu, diş tellerinin içinde veya çevresinde yiyecek parçacığı kalmamasını sağlar. Yemekten sonra diş fırçası yoksa ağzınızı bol su ile iyice çalkalayabilirsiniz.
Rutin temizliğinize ek olarak, arayüz fırçaları ile günde en az bir kere dişlerin arasında telin alt kısmında kalan birikintileri temizlemeniz önerilir. Bu fırça, ana temizliğinizi yaptığınız fırçanın ulaşamadığı yerlerde detaylı bir plak uzaklaştırmayı mümkün kılacaktır.

Diş ipi
Günde en az bir kez diş ipi kullanmak gerekir. Ortodonti hastaları için özel olarak tasarlanmış bir diş ipi türü, teller ile dişleriniz arasındaki boşluğa girmenize yardımcı olabilir. Diş telleriniz ilk takıldığında bu ürünlerin nasıl kullanıldığını göstereceğiz.

Florür
Günlük hijyen protokolünüzde florlu bir diş macunu kullanmanız gerekmektedir. Her yemekten sonra uygulanan macun, genellikle ortodontik tedavi sırasında dişlerinizi çürüklere karşı korumaya yardımcı olmak için yeterli florür sağlar. Bununla birlikte, birden fazla çürük geçmişiniz varsa veya başka türlü çürüme riski altındaysanız, daha yüksek konsantrasyonda florür içeren bir ofis tedavisi alternatifi düşünülebilir. Bu tip uygulamalar genellikle bir jel, vernik veya cila formundadır ve bir diş hekimi tarafından uygulanır.